Návštěvnost realitních serverů v ČR

V České republice je nepřeberné množství realitních serverů a stále přibývají nové. Jako makléřka jsem mockrát zaznamenala nabídku nějakého nově vzniklého, byl mi prezentován jako „server budoucnosti“, ale často upadl do zapomnění. Na špici návštěvnosti se jich dlouhodobě drží jen pár. Velké realitní kanceláře si samy dělají statistiku návštěvnosti z jednotlivých realitních serverů, při telefonickém kontaktu s volajícím zájemcem zjišťují, kde viděl konkrétní nabídku prezentovat. Mohou tak sami posoudit úspěšnost inzerce. Menší RK již přesné statistiky nevedou, spíš si udělají hrubou představu z mailové korespondence klientů reagující z poptávkového formuláře konkrétního realitního severu.

Rozhodla jsem se po delším čase zase prozkoumat nezávislé monitoringy návštěvnosti webů, abych si udělala jasnější představu o současné pozici realitních serverů. Níže vidíte grafy realitních serverů ČR, jejichž hodnoty vycházejí z NETMONITOR.cz (NetMonitor je rozsáhlý výzkumný projekt, jehož cílem je poskytnout informace o návštěvnosti internetu a sociodemografickém profilu jeho návštěvníků v České republice. Zadavatelem projektu je SPIR, realizátorem je společnost Gemius S.A. ve spolupráci se společností Mediaresearch). Možná budete stejně jako já překvapeni výsledkem.

Je mi potěšením Vám ukázat, že server reality.idnes.cz už slušně šlape na paty nejvýznamnějšímu serveru Sreality. Upřímně, takovou návštěvnost jsem nečekala. Je nutné zdůraznit, že uváděná návštěvnost IDNES se netýká jen realitního serveru, ale celé sekce Bydlení na IDNES, takže výsledek je určitě zkreslený. I tak je ale nečekaně dobrý. Jsem si jistá, že reality.idnes.cz už jsou solidní alternativou pro menší realitní kanceláře, které už nechtějí z jakéhokoliv důvodu platit velké peníze Srealitám. Lze u nich snadno a levně posouvat zakázky na přední pozice a cena za jednotlivé položky je velmi příznivá. Otázkou je, co nastane příští rok díky současné změně vlastníka.

reální uživatelé realitních serverů

V dalším grafu vidíte počet zobrazených stránek měsíčně, a zde musím uznat, že Sreality jednoznačně převálcovaly ostatní realitní servery. Z grafu je zřejmé, že Sreality jsou stále jedničkou na trhu. Server reality.idnes.cz je na velmi slušném druhém místě a pak teprve následuje realytimix.centrum.cz a www.bezrealitky.cz, kteří si určitě dlouhodobě drží svoji pozici na trhu. Těším se, až stejné grafy budu dělat za rok, a jsem velmi zvědavá na vývoj návštěvnosti po redesignu Srealit.

počet zobrazených stránek realitních serverů

Ještě pro Vás připravuji data týkající se procent mobilních připojení, se kterými trošku technicky bojuji. Doufám, že Vás informace povzbudily.

Iva Kouklová