Jak prodat byt

Jak prodat byt  – pro mě věčné téma. Kdykoliv přijdu na nějakou větší akci s přáteli, vždy se najde někdo s potřebou tohle téma se mnou otevřít. Pravděpodobně už mám vypálený cejch. Slyším často neuvěřitelné historky lidí, kteří se snažili prodat, ať už sami nebo s nějakým makléřem, a prošli mnoha peripetiemi.  Čím to je?

Přesto, že prodat nemovitost je často největším obchodem v životě člověka, zaráží mě, proč si velká část lidí myslí, že je to brnkačka. Nejen sami prodávající, ale i začínající a dokonce i zkušenější makléři, žijí často v  představě, že nemovitost ukážou, zájemce řekne „líbí – nelíbí, beru nebo neberu“. Jak snadné…

Přitom existuje spoustu jednoduchých technik, které můžou udělat z 10 prohlídek 3 nebo z půlročního prodeje 14 dní.

Kdysi jsem byla v bance a moje bankovní poradkyně mě požádala o radu. Svěřila se, že už dva roky prodává svůj byt na Malé Straně, který zdědila po babičce. Jednalo se o byt před rekonstrukcí v hezkém činžovním domě. V bytě měli okolo 30 ! prohlídek a kupec žádný. Byt jim prodával příbuzný, makléř ve velmi známé české realitce, který se opravdu snažil. Požádala jsem ji, ať mi ukáže nabídku makléře na netu. Fotky ušly, text inzerátu sice nevynikal, ale nebyl ani špatný, cena bytu naprosto odpovídala. Po pár dobře mířených otázkách jsem pochopila, kde je kámen úrazu. Poradila jsem ji tři věci, jak jednoduše nemovitost upravit, aby se prodej posunul tím správným směrem, což jí mělo lehce zaměstnat na jedno sobotní odpoledne a nestát ani korunu. Nevěřícně na mě koukala, (znáte ten nedůvěřivý pohled člověka, který přemýšlí, jestli to myslím skutečně vážně) a dokonce se mi snažila radu rozmluvit. Prý taková hloupost nemůže mít na prodej žádný vliv. Trvala jsem na svém s tím, že po dvou letech nezdaru to za pokus stojí. Nemůže přece nic ztratit.

Ani mě nepřekvapilo, když za 14 dní volala, že jeden zájemce složil v realitce rezervaci. Naznačila mi, že úpravy udělala, že mi moc děkuje, ale že se v hloubi duši spíš domnívá, že se jednalo o náhodu. Jenže takových „náhod“ už jsem ve svém životě zažila….. např. když jsem se opakovaně ujala prodeje nemovitosti klienta, který třeba rok prodával s jinou realitkou, a já mu byt prodala za 14 dní, a za stejnou cenu…

A chcete vědět, co jsem ji poradila? Jednou radou (pro ni nejsložitější) bylo, aby umyla v bytě okna. Tato rada je klíčová právě u bytů k rekonstrukci. Představte si, že procházíte bytem ve špatném stavu s totálně špinavými okny, přes které není ani vidět. Získat dobrý dojem z takového bytu je téměř nemožné. Kdežto průchod stejným bytem se zářícími okny s jasným výhledem, kdy umytá okna naprosto změní světelné podmínky v bytě, okamžitě zanechá na zájemci úplně jiný dojem. Vykašlete se na racionálního červíka hlodajícího v hlavě, že nechat mýt okna v bytě, který si bude nový vlastník hned rekonstruovat, je naprostá pitomost. Chcete přece prodat, a o to hlavně jde! Já sama nechávám v nemovitosti prodávajících mýt okna minimálně ve třech případech ročně, když to oni nejsou ochotni udělat.

Existuje spoustu jednoduchých technik, jak vést prohlídku, co říkat x neříkat, jaké minimální úpravy v nemovitosti udělat.  Jsou to drobnosti, které mají podstatný dopad na zdárný obchod, kdy často JEDINÁ věta změní postoj zájemce.

Právě jsem dokončila online minikurz JAK PRODAT NEMOVITOST nabušený těmito informacemi pro všechny, kteří obchod nechtějí nechat náhodě. Odteď je k dispozici, do konce roku se zaváděcí cenou.

Těším se na Vás a úspěšný podzim !

Iva K.